10 טיפים לקריאת סיפור לילדים לפני השינה

 חשוב מאוד להקריא ספר לפני השינה מסיבות רבות : עקביות, קשר בין הורה וילד, העשרה שפתית, הצפת נושאים רבים שלא עולים ביום יום.

חשוב לבחור את הספרים שמתאימים לכם ולילדים- דרך ספרים אנחנו מעבירים מסרים, מתחברים לדמויות ומנחילים ערכים שאנחנו רוצים שיהיו בבית. קחו לכם רגע ותחשבו על זה.

נכתב פה על קריאה בשפות שונות. זה סופר סופר חשוב! מי שבביתו מדברים שתי שפות – מחקרים מצאו כי קיימת חשיבות רבה לשפה הכתובה ולא רק הדבורה בשפה זו. מומלץ שכמה שיותר אדם קבוע הוא זה שידבר בשפה השניה. כמה שניתן. בייחוד כשהילדים קטנים יותר.

1. להמליל את הסיפור- מה זה אומר? לדבר על הסיפור על הדמויות, מה אני חושב, מה זה גורם לי להרגיש, מה הייתי עושה אחרת, סוף אחר לסיפור .אם הסיפור מעניין הוא “הולך ” איתנו גם במהלך היום. נצלו זאת להעשרה שפתית וניסוח בעל פה . לילדים יש המון מה להגיד על הסיפורים.

2. לא ליצור קיבעון ! לפעמים נוח לנו “לרוץ” על אותו ספר , אבל אנחנו לא רוצים להתקבע וליצור קיבעון אצל הילד. גם אם הוא מאוד מאוד אוהב כדאי לנסות ולגוון מידי פעם. החיים משתנים כל הזמן ואנחנו רוצים ללמד אותם להתמודד עם שינויים. בייחוד אם מחליפים גן או עולים לכיתה א קיימים הרבה שינויים. אפשר ללכת ביחד לספריה ולהתכונן למעבר אבל חשוב לעשות אותו.

3.ספריה או חנות ספרים אלו מקומות קסומים, חשפו את הילדים אל העולם הזה.  שיהיו שותפים לחוויה.

4.תמיד אפשר לצייר או לכתוב סיפור בהשראת הסיפור שאתם קוראים או לכתוב לסופר מה דעתנו. נצלו את זה במיוחד בחופש הגדול לפעילות מגניבה .

5.מתי להתחיל לקרא לילד ספרים? אין לזה חוקים. מה שאתם מרגישים. אני מכירה גישה שאומרת להתחיל להקריא כמה שיותר מוקדם, אפילו 4 חודשים, אפילו יש נשים שמקריאות כשהעובר עדיין ברחם. יש משהו מאוד מרגיע בקול שלכן, שהם מכירים ואוהבים, הילדים משוועים לקול הזה וזקוקים לו.

6.מה קורה כאשר הילד כבר יודע לקרא? חשוב מאוד מאוד מאוד לא להפסיק להקריא לו כי הוא למד לקרא! אפשר לקרא איתו שורה שורה או עמוד עמוד . אפשר ורצוי שיקרא לבד אבל לא את הספר שאתם מקריאים לו. אני מדברת על כיתה א-ג בערך כאשר הקריאה מתייצבת אצלו. אתם קוראים מיומנים יותר אז תקראו כדי שישמע מילים שהוא לא מכיר. בנוסף לכל העניין הרגשי וההרגל וזמן האיכות שלכם ביחד- אל תשנו את זה כי הילד למד עכשיו לקרא.

7.מה ניתן לעשות? שיבחר ספר הוא יכול לקרא ושיקרא. לבד, זה יהיה  הזמן שלו עם עצמו . כמו שאתם קוראים את הספר שלכם.

אגב, את הספר הזה לא חייבים לפני השינה- יש ילדים שמתעייפים מקריאה עכשיו בחופש הייתי נותנת להם לקרא במהלך היום כשהם ערניים יותר.

לא כל הסיפורים מעניינים. נסו כל מיני סיפורים עד שהסיפור שיתפוס את הילד.

ספרו לי איך הולך

קריאה נעימה

אהבתם? שתפו לחברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רוצה לקבל למייל מידע וטיפים?

עקבו אחרי גם כאן:

מה המטרה של אסיפת ההורים

בימים אלה עורכים בבתי הספר השונים אספות הורים. המעמד מעורר הרבה רגשות מעורבים, חשש , לחץ סקרנות וציפייה. חלק מהלקוחות שלי שואלים אותי :”מה לצפות מהפגישה

קרא עוד »

הרשמה לעדכונים

לקבלת עדכונים הכניסו פרטים